Kam gydytojas naudoja
Liežuvio spaustuką?
Liežuvis trukdo gydytojui apžiūrėti burnos ar gerklės ertmę. Todėl gydytojas tiesiog paspaudžia liežuvį mediniu spaustuku ir atidžiai apžiūri gomurį bei tonziles.
Jus paprašys pasakyti „aaa“, nes tada visa sritis šiek tiek pasislenka į priekį ir galima geriau apžiūrėti užpakalinę gerklės dalį. Dabar gydytojas gali pamatyti, ar burnoje nėra tokių ligos požymių, kaip patinimas, paraudimas ar išskyros, kurie galbūt yra skausmo priežastis.
Stetoskopą ir kaip jis veikia?
Stetoskopas – tai tarsi pailginta ausis, kuria gydytojas klausosi jūsų kūno garsų. Tai gali būti širdies ar plaučių garsas arba kosulio garsas.
Pavyzdžiui, norėdamas išgirsti jūsų širdies plakimą, gydytojas stetoskopo ausines įsideda į ausis, o jungiamosios žarnelės gale esančią apvalią galvutę priglaudžia jums prie krūtinės. Tai visiškai neskausminga, tačiau gali būti šiek tiek šalta. Stetoskopo galvutė yra tarsi būgno oda. Garsas per jungiamąją žarnelę pasiekia gydytojo ausis. Kad gydytojas dar geriau girdėtų garsus, ausinių antgaliai („alyvuogės“) sandariai priglunda prie ausų.
Bet koks neįprastas garsas gali būti ženklas, kad kažkas negerai ir gydytojas turi imtis veiksmų. Pavyzdžiui, jei plaučiuose girdisi švokštimas arba jei yra šlapias kosulys, tai gali būti signalas, kad plaučiuose yra skysčio.
Dabar yra net vadinamųjų elektroninių stetoskopų. Jie sustiprina gydytojo girdimus garsus, pašalina foninį triukšmą, arba viską siunčia į kompiuterį. Vėliau gydytojas gali dar kartą pasiklausyti jūsų širdies plakimo.
Otoskopą?
Otoskopas – tai prietaisas, kurį gydytojas naudoja ausies vidui, ausies kanalui ir būgneliui apžiūrėti. Jį sudaro rankena ir varnelė su piltuvėliu. Gydytojas įkiša jį į ausį. Tai visiškai neskausminga, tačiau gali šiek tiek kutenti. Otoskopo lemputė veikia kaip mažas žibintuvėlis, todėl gydytojas gali viską gerai matyti.
Esant peršalimui ar ausies skausmui, gydytojas gali pastebėti patinusį ar paraudusį ausies būgnelį arba išskyras ausies kanale. Tai aiškūs vidurinės ausies infekcijos (vidurinės ausies uždegimo) požymiai.
Refleksinį plaktuką?
Šiuo mažu plaktuku gydytojas tikrina, ar jūsų nervų sistema reaguoja normaliai. Juo švelniai suduodama į tam tikra kūną vietą. Plaktuko antgalis padengtas guma, todėl žmogui neskauda, tačiau kūno reakcija yra gana įdomi. Jei žmogus sveikas, raumenys reaguoja savaime. Ši reakcija, kuri vadinama refleksu, parodo gydytojui, kad nervai veikia tinkamai, o tai labai svarbu kūno judesiams.
Pavyzdys: atliekant šlaunies raumens reflekso patikrinimą, reikia atsisėsti ant kėdės sukryžiavus kojas. Gydytojas mažu plaktuku lengvai suduoda į tam tikrą vietą po kelio girnele ir jūsų koja pašoka į priekį.
Oftalmoskopą?
Peršalę kartais jautriai reaguojate į šviesą. Akys niežti, skauda arba ašaroja, o jų kampučiuose gali būti šiek tiek gleivių. Norėdamas apžiūrėti jūsų akis, gydytojas naudoja mažą lemputę, panašią į rašiklį. Oftalmoskopu šviesdamas į akį, gydytojas gali apžiūrėti akies gleivinę, vyzdžių refleksą, rainelę ir akies voką. Šią lemputę jis taip pat gali naudoti jūsų burnos ir gerklės apžiūrai.